Obec Bílov
plzeňský kraj
sídlo OÚ:
Bílov 39, 331 41 Kralovice

úřední hodiny:
úterý: 19:00 - 20:00

kontakt:
tel.: +420 724 147 648
obec@bilovukralovic.cz

IČ: 477 333 81
nadmořská výška: 489 m
 Titulní strana | MAPA STRÁNEK | Přihlášení do systému 
Hlavní nabídka
Nabídka práce v regionu
Místopisný průvodce
Doporučujeme
Kostel Potvorov

Kralovicko

Dolní Střela

Rakovnicko
Počítadlo
Vítej  
jsi:  
navštěvníkem stránek
 
   
Současnost

     Bílov je malá vesnice ležící asi 40 km na sever od Plzně, přibližně uprostřed mezi městečky Kralovice a Žihle. Leží stranou hlavních silničních tahů, má však přesto dobré silniční spojení, neboť je pouhý kilometr od hlavní silnice Plzeň - Most. Obec má také autobusové spojení, několikrát denně sem zajíždí autobus z Kralovic. Vlaková spojení jsou možná z několik kilometrů vzdálených Mladotic, Žihle nebo Potvorova - zastávky.

     V současné době žije v Bílově asi 75 stálých obyvatel. Věkový průměr je spíše vyšší, obyvatelé produktivního věku jsou zaměstnáni v ZOD Bílov nebo dojíždějí za prací do okolních městeček. V obci je možno si zakoupit základní potraviny a občerstvení v prodejně v čp. 19 u paní Zdeňky Hajšlové. Kromě toho je ve vsi i firma Bulín-rekrea, která pořádá dětské letní tábory s poníky.

     Obec je okrouhlého typu s pěknou návsí uprostřed a se stromořadím téměř staletých lip, které náves lemují. Uprostřed návsi jsou i dva rybníky, z nichž jeden je z velké části zarostlý leknínem a žijí v něm v hojné míře ryby, žáby i jiná vodní zvířata. Druhý je napájen pramenem, a přestože v něm najdete také ryby i žáby, je možné se v něm i koupat.

     Pod tímto rybníkem je pěkně zasazené víceúčelové hřiště s umělým povrchem, které umožňuje dětem i dospělým kdykoliv hrát volejbal, fotbal, košíkovou, tenis apod. Výhodou hřiště je, že i po dešti velmi rychle vysychá a je možné ho téměř okamžitě použít. Za ním je ještě několik šplhadel a také pískoviště určené menším dětem. Hřiště bylo pro Bílov investičně náročnou akcí, plní však účel, pro který bylo postaveno - umožňuje všem dětem ze vsi bezpečné a zdravé využití volného času.

     V roce 2001 odsouhlasilo obecní zastupitelstvo zakoupení bývalého objektu Jednoty, který v sobě zahrnoval obchod a hostinec. Obchod byl přestavěn na dva apartmány, které umožňují ubytování až pro osm rekreantů. Sál hostince zůstal zachován pro potřeby občanů i pro rekreanty. V roce 2004 byla celá přestavba dokončena.V roce 2005 zakoupila obec malé stádečko koz kamerunských,somálského berana a beránka masného plemene k vypásání a oživení návsi. Ve stejném roce jsme také vybudovali naučnou stezku s názvem Cesta slovanských bohů určenou pro cyklisty i pro pěší turisty. Je dlouhá asi 20 km. V roce 2007 jsme opravili střechu požární zbrojnice, kam začalo zatékat, a také cestu "pod Březinu", kudy vede naučná stezka a nově i hipostezka, spojující Bílov se Středočeským krajem a dále Německem. Důležitou akcí byla internetizace obce, díky níž se podařilo napojit všechny zájemce z obce na vysokorychlostní internet. Velkou akcí bylo rovněž prodání budovy Obecního úřadu Bílov a přestěhování úřadu i knihovny do opraveného čp. 39. V roce 2008 zastupitelé renovovali dětské hřiště a díky dotaci ve výši téměř půl milionu Kč od SZIF České Budějovice se podařilo opravit i místní komunikaci Bílov - Vysoká Libyně. Ve stejném roce jsme rovněž vybudovali novou naučnou stezku Cesta jediného boha, která symbolicky spojuje románský kostel v Potvorově s barokní Mariánskou Týnicí. Je dlouhá asi deset kilometrů.

Stránky pro tisk Poslat známému Vytvořit z článku PDF
Powered by XOOPS 2.0.16 © 2001-2008 The XOOPS Project